Xiaomi relefon_oblast smartfonu co to znamena
Zdroj: Xmobile.sk

Čo to znamená zmeniť región v Xiaomi smartfóne? Plynú z toho nejaké bezpečnostné riziká?

Čo sa stane potom, ako si zmeníte oblasť vášho smartfónu pre iný región, ako je Slovensko?

V posledných mesiacoch sme dostali viacero otázok ohľadne toho, čo to znamená zmeniť región v smartfóne, a aký to má význam. Rovnako ste sa nás pýtali, či z toho plynú nejaké riziká. Ide o veľmi zaujímavé otázky, na ktoré sa vám nižšie pokúsime odpovedať.

Pri viacerých príležitostiach, napríklad návodoch, ste mohli čítať o tom, že aby ste mali nejakú funkciu aktívnou, tak je potrebné zmeniť región zariadenia. Je to z toho dôvodu, že nie všetky funkcie sú dostupné v každom regióne. Stojí za tým hlavne to, že zariadenia musia byť optimalizované pre jednotlivé regióny, prípadne spoločnosť niektoré funkcie exkluzívne sprístupňuje len pre niektoré krajiny a iné zas nie. Skvelým príkladom je napríklad nedávno predstavená MIUI 12.5 nadstavba, kde sú medzi globálnou a čínskou verziou vcelku veľké rozdiely. Alebo funkcia nahrávania hovorov, zatiaľ čo v Európe existujú obmedzenia, tak v Číne nie. Dobrým príkladom je ešte obmedzenie výšky hlasitosti zvuku v slúchadlách. Zatiaľ čo v Európe je nastavený maximálny limit, tak napríklad Andorre už nie je.

Tak či onak, zmenou regiónu viete ovplyvniť dostupnosť jednotlivých funkcií pre váš smartfón. Tieto nastavenia sú pritom dostupnými priamo v nastaveniach vášho smartfónu a zmeniť ich zvládne skutočne každý. Rovnako však treba dodať, že zmenou regiónu , hoci viete aktivovať niektoré funkcie, tak nie všetky.

Ako môžete zmeniť oblasť regiónu vášho smartfónu?

Zmena nastavení regiónu pre váš smartfón je veľmi jednoduchou. Urobiť tak môžete pomocou nastavení smartfónu. Otvorte si sekciu Ďalšie nastavenia a tam nájdete sekciu Región, kde môžete zvoliť oblasť. Napríklad, keď si zvolíte funkciu India, tak ako máme my v našom zariadení, tak vám pribudne aplikácia Mi Pay, ktorá nie je v Európe dostupnou. Dôvodom je, že ide o službu, ktorá je prítomnou v Indii, ale u nás nie.

 

V prípade, ak zmeníte región týmto spôsobom, tak z toho neplynú žiadne hrozby. Dôvodom je, že jedine čo zariadenie spraví je to, že prispôsobí smartfón konkrétnemu regiónu. Inými slovami, zmenou regiónu vaše zariadenie nemôže byť poškodené a neplynú z toho žiadne nebezpečenstvá.

Na druhej strane negatívom je, že vám môže pribudnúť v smartfóne bloatware, teda software od výrobcu, ktorý v aktuálne dostupných verziách MIUI nie je tak jednoduché odstrániť. To by sa však malo zmeniť distribúciou MIUI 12.5 nadstavby, kde Xiaomi okresalo „povinný software“, ktorý zo zariadenia nebude možné odstrániť bežnou cesetou.

Via xiaomiadictos.com

Mohlo by vás tiež zaujímať