Xiaomi-vs-google
Zdroj: Xiaomi, Google, Pixabay.com (Geralt)

Dôsledky vojny USA s Čínou: Xiaomi maže zo svojich telefónov aplikácie od Google

Po aktualizácii najnovšou bezpečnostnou záplatou sa automaticky služby Google odinštalujú zo všetkých zariadení.

Spoločnosť Xiaomi mení svoju politiku týkajúcu sa služieb Google po poslednej kontroverzii, ktorá vznikla zásahmi USA. Už pred nedávnom sme vás informovali o tom, že Spojené štáty dali Xiaomi na takzvaný blacklist. Čínsky výrobca sa začal brániť právnickou cestou. Ale ako sa zdá, situácia má dohru aj medzi užívateľmi. Podľa informácii z xiaomiadictos.com zablokovalo Xiaomi GMS (Google Mobile Services) v čínskej MIUI ROM.

AKTUAIZOVANÉ (4.2.2021): Spoločnosť Xiaomi sa vyjadrila k vzniknutej situácii. Hovorí, že správy nie sú celkom pravdivými a založené sú na neoficiálnom vyjadrení účtu, ktorý nepatrí spoločnosti. Viac ak tejto téme si môžete prečítať v tomto článku, kde sme priniesli aktualizované informácie. Pôvodný text článku si môžete prečítať nižšie.

Toto sme tušili už niekoľko dní, lebo spoločnosť Xiaomi v najnovšej čínskej internej beta verzii MIUI zakázala inštaláciu služieb Google na všetkých zariadeniach, ktoré ich nemajú nainštalované predvolene.

Táto nová politika sa týka všetkých zariadení Xiaomi, ktoré nie sú z radov high-end telefónov. To znamená, že sa týka všetkých smartfónov vybavených iným procesorom ako Snapdragon 8XX.

Dôsledok krokov americkej vlády môže viesť aj k tomu, že čínsky výrobcovia nebudú môcť využívať produkty americkým firiem – napríklad procesory. Aj preto sa spojilo 90 čínskych firiem, ktoré idú spoločne bojovať proti krokom Spojených štátov.

Aktualizácia vymaže služby od Google

Po aktualizácii najnovšou bezpečnostnou záplatou sa automaticky služby Google odinštalujú zo všetkých zariadení, na ktoré sa vzťahuje toto nové opatrenie. Ak by ste ich chceli aj tak nainštalovať, budete musieť zrealizovať ROOT vášho zariadenia. Nejde o náročnú operáciu, ale užívatelia tým strácajú automaticky záruku, ich zariadenie je zraniteľnejšie a je riziko takzvaného bricknutia telefónu.

Ktoré aplikácie spadajú pod Google Mobile Services: Google Search, Chrome, YouTube, Play Store, Drive, Gmail, Duo, Maps, Photos, Tv, YouTube Music.

Toto nové opatrenie zatiaľ nemá vplyv na globálnu ROM MIUI! Takže ak využívate zariadenie zakúpené v západnom svete, nemáte sa nateraz čoho báť. Veríme, že k ďalšiemu rozširovaniu vymazávania služieb Google nedôjde. Podobný osud totiž postihol aj Huawei, ktorý na to doplatil znížením predajov.

Ak by sa objavili podobné problémy aj v európskych verziách MIUI, budeme vás samozrejme na túto skutočnosť upozorňovať.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať