Ako funguje Nearby Share od Google?
Zdroj: Unsplash (Alejandro Piñero Amerio), Google, Úprava: Xmobile.sk

Nearby Share pre Android: Ako funguje Rýchle a pohodlné zdieľanie súborov?

Už ste sa oboznámili s funkciou Nearby Share? Vlastníci Androidu si môžu bez problémov posielať rôzne druhy súborov.

Spoločnosť Google vytvorila užitočnú funkciu Nearby Share, ktorá umožňuje jednoduché zdieľanie súborov medzi Android zariadeniami, či už ide o fotku, internetový odkaz, alebo heslo od Wi-Fi. Ako to ale všetko funguje?

Nearby Share umožňuje zdieľanie súborov aj medzi vašimi vlastnými zariadeniami, čo je najčastejší spôsob, ako ľudia túto funkciu využívajú. Spoločnosť Google neustále pracuje na zlepšení toho, ako zdieľanie funguje a v nadchádzajúcej aktualizácii zlepší hlavne rýchlosť prenosu súborov. Do budúcna by si už vaše zariadenia prihlásené do Google účtu nemali pýtať povolenie pre prijatie súborov, keď medzi nimi budete zdieľať súbory. Aktualizácia sa ku nám dostane v nadchádzajúcich týždňoch a dostupná bude pre zariadenia Android 6 a vyššie, tvrdí technologický gigant.

Zároveň sa pracuje na spôsobe, ako Nearby Share priniesť na čo najväčší počet zariadení. Smartfóny sú samozrejmosťou, no už dnes viete súbory zdieľať s Android tabletmi alebo zariadeniami s operačným systémom Chrome OS. V budúcnosti chce Google priniesť funkciu aj na ďalšie najpoužívanejšie zariadenia, no podpory by sa mali dočkať aj počítače bežiace na Windowse.

Najzaujímavejšou „fíčurou“ Nearby Share je to, že na zdieľanie súborov nepotrebujete internet. Google pracoval na tom, aby si funkcia dokázala vybrať ten najlepší spôsob prenosu a preto využíva Bluetooth, Wi-Fi, NFC, UWB alebo WebRTC metódy prepojenia.

Pohodlný spôsob zdieľania súborov

S možnosťou jednoduchého posielania súborov sa objavuje aj riziko toho, že sa vám niekto bude snažiť poslať nevhodnú fotografiu alebo iný typ nevyžiadaného súboru. Preto Nearby Share ponúka niekoľko nastavení súkromia, ktoré buď ovplyvnia to, či budete viditeľný v zozname dostupných zariadení, alebo či vám niekto bude môcť súbory posielať.

Tieto nastavenia sa dajú rýchlo zmeniť, čo znamená, že ak by ste potrebovali získať súbor od niekoho koho nepoznáte, stačí prepnúť nastavenie a už vám nič nebráni. Nearby Share zároveň ponúka možnosť zmeniť nastavenie len pre jeden konkrétny prenos. Následne sa zmenia na vaše pôvodné nastavenia.

Lenže ako presne Nearby Share funguje? Ak sa vám niekto rozhodne poslať súbor, najprv sa vám zobrazí meno odosielateľa a meno samotného súboru. V ten moment sa môžete rozhodnúť či žiadosť o zdieľanie súboru prijmete alebo nie. Samotný súbor sa vám však zobrazí len po tom, ako ste žiadosť akceptovali. Ako už bolo načrtnuté vyššie, ide o akúsi bezpečnostnú poistku, aby ste nemuseli na verejnosti riešiť to, že sa vám cudzinec rozhodol poslať nevhodnú fotografiu alebo napríklad škodlivý link s vírusom.

Zároveň si môžete vybrať, či chcete dostávať žiadosti od všetkých alebo len od ľudí vo vašich kontaktoch. Aj keby ste chceli v budúcnosti zmeniť názor, môžete tak spraviť stlačením jedného tlačidla.

Mohlo by vás tiež zaujímať