Xiaomi 12
Zdroj: YouTube (1M Gadget)

Xiaomi plánuje v roku 2023 vyrobiť menej smartfónov: Reaguje tak na klesajúci dopyt po nových zariadeniach

Nových smartfónov má Xiaomi vyrobiť čoraz menej. Bráni sa tak tomu, aby im nepredané zariadenia ležali na skladoch a plnili ich.

Spoločnosť Xiaomi je známa aj pre množstvo telefónov, ktoré ročne predstaví. Väčší počet modelov čínskemu výrobcovi zaručuje popularitu medzi viacerými fanúšikmi, ktorí si môžu vybrať z väčšieho portfólia. Ak teda niekto preferuje zariadenia zamerané na kameru či lepší displej, má si z čoho vybrať, no k dispozícii sú ako vlajkové lode, tak aj lacné zariadenia so základnou výbavou. Množstvo zariadení však znamená aj vyšší počet predaných kusov, čo by sa v priebehu tohto roka spoločnosti pod vedením Lei Juna nemuselo vyplatiť. Dopyt je totiž nižší najmä pre nestabilnú ekonomickú situáciu a infláciu. Portál mundoxiaomi.com nás tak teraz informuje o tom, že počet vyrobených zariadení sa v priebehu roka 2023 zníži, pričom poznáme aj konkrétne údaje.

Xiaomi ráta so zníženým záujmom o telefóny

Aj keď je čínska spoločnosť stabilne na treťom mieste v popularite medzi výrobcami smartfónov, tak Xiaomi nedokáže predávať neustále veľké množstvo zariadení. Dopyt je jednoducho nižší a podľa známych analytikov sa očakáva, že medziročný pokles v predajoch smartfónov bude u čínskeho giganta vo výške 8 – 10% v roku 2023. Aj z tohto dôvodu sa známy výrobca elektroniky rozhodol, že bude vyrábať menej zariadení, aby stále mohol rátať so ziskom.

Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Unsplash (Shiva ID)

Počas prvého štvrťroka by tak malo Xiaomi spolu so svojimi dcérskymi značkami vyrobiť 23 – 25 miliónov kusov nových telefónov. Toto číslo by sa však v priebehu roka malo znižovať a v druhom štvrťroku tak máme rátať s 20 – 23 miliónmi nových zariadení. Tretí a štvrtý kvartál roku 2023 však na tom má byť ešte slabšie a čínsky gigant má znižovať čísla vyrobených smartfónov. Ráta totiž s tým, že o ne nebude až taký dopyt, ako tomu bolo počas minulého roka.

Spoločnosti sa výroba musí aj vyplatiť

Výrobné náklady sa spoločnosti Xiaomi musia vrátiť a ak by vyrobené smartfóny ležali v skladoch, výroba by sa im nevyplatila. Aktuálne má čínsky gigant taktiež na skladoch veľké množstvo starších zariadení, ktoré musí rovnako predať. Hlavným cieľom spoločnosti je teda v súčasnosti predať najmä telefóny zo zásoby. Množstvo vyrobených nových modelov však bude klesať práve preto, aby im neležali na skladoch. Vzhľadom k zníženému dopytu by sa tak mohlo stať, že by sa sklady stále plnili.

Xiaomi 11 Lite_displej
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

Pre záujemcov o nové zariadenia to však znamená jediné. Neskôr v priebehu roka 2023 by sa tak mohlo stať, že by ich preferovaný model na skladoch nebol. Nie je zatiaľ známe, ako by Xiaomi reagovalo na zvýšený dopyt o niektorý konkrétny model. Veríme však, že telefónov bude na trhu dostatok a nestane sa, že by nakoniec chýbali.

Plánujete v priebehu tohto roka kúpu nového zariadenia? A máte aj vyhliadnutý konkrétny model? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (1)
  1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.