Android 13
Zdroj: Google

Xiaomi pripravuje stabilný systém Android 13 pre prvý smartfón: Kedy získame aktualizáciu aj my?

Prvý smartfón od spoločnosti Xiaomi by mal v blízkej dobe získať stabilnú aktualizáciu postavenú na systéme Android 13. Zatiaľ len v Číne.

Väčšina novších smartfónov od Xiaomi dnes beží na operačnom systéme Android 12 doplnenom o nadstavbu MIUI. Aj napriek tomu sa však nájdu výnimky a niektoré modely stále na Android 12 čakajú. Tí, ktorí už „dvanástku“ s prezývkou Snow Cone ale evidujú, sa pomaly môžu chystať na príchod ďalšej verzie operačného systému od Googlu. Xiaomi rovnako ako ostatní výrobcovia pracuje na príprave Androidu 13 do prvých smartfónov a aktuálne vás môžeme informovať, že pripravilo už prvú stabilnú verziu systému postavenú na najnovšej verzii Androidu. Ktorý smartfón sa tak môže tešiť na príchod systému Android 13 už v blízkej dobe? Bližšie informácie nám prináša komunita Xiaomiui, ktorá úzko spolupracuje práve so Xiaomi.

Android 13 sa pripravuje pre prvý smartfón

Všetci dobre vieme, že čínske Xiaomi už dlhšiu dobu pripravuje systém Android 13 pre svoje smartfóny a adaptuje ho spolu s nadstavbou MIUI. Musíme sak rátať s tým, že doteraz šlo najmä o beta testovacie verzie systému. Na stabilné verzie, ktoré by mali prísť medzi širokú verejnosť stále čakáme. Prvý model by sa však mohol tešiť na svoju aktualizáciu, ktorá by priniesla ako Android 13, tak aj nadstavbu MIUI 13. Rozprávame sa o aktualizácii pre model Xiaomi 12, ktorý je vlajkovou loďou spoločnosti pre rok 2022.

Xiaomi 12
Zdroj: Unsplash (Shiwa ID)

Aktualizáciu pre smartfón si komunita v interných databázach všimla pod označením V13.0.0.1.TLCCNXM. Písmenko T na začiatku kódu označuje verziu systému Android 13, teda Android Tiramisu. Práve Tiramisu je prezývkou pre najnovšiu verziu systému od Googlu, ktorá bude v najbližších mesiacoch prichádzať do smartfónov. Teraz vás však možno bude zaujímať, kedy sa táto verzia systému dostane do prvých zariadení. Aj na to máme pre vás odpoveď.

Najskôr čínska verzia, potom globálna

Nikoho zrejme neprekvapí, že Xiaomi bude najskôr aktualizovať modely, ktoré bežia na čínskej ROM. Ostatne to vyplýva aj z kódu tejto aktualizácie, ktorá je určená pre čínsky trh. Táto verzia systému by do smartfónov mala prísť pravdepodobne niekedy v polovici novembra, pričom šikovní developeri zo Xiaomi.eu isto začnú s úpravou tejto ROM aj pre globálne pomery. V takom prípade však pôjde len o custom ROM, ktorá by do globálnych smartfónov mohla prísť ešte tento rok aj so systémom Android 13.

Xiaomi 12
Zdroj: YouTube (1M Gadget)

V Európe skôr rátame s aktualizáciami až budúci rok, niekedy v priebehu januára. Možno sa však Xiaomi poponáhľa a prinesie nám Android 13 do našich zariadení ešte koncom tohto roka. Môžeme však rátať s tým, že aktualizáciu získajú najskôr drahšie a prémiové modely. Lacnejšie zariadenia by tak Android 13 neskôr mohli evidovať až niekedy v priebehu roku 2023.

Získa váš smartfón ešte aktualizáciu na Android 13? A na akú novinku sa najviac tešíte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať