Black Shark 4
Zdroj: Xiaomi

Black Shark 4 Pro je nedostupný: Prvá obeť nedostatku čipov

Herný smartfón Black Shark 4 Pro hlási výpadok dostupnosti pre nedostatok čipsetov. Aké to bude mať dôsledky pre Európu? A čo ostatné modely?

Hoci sme boli varovaní, že smartfóny tento rok stretne rovnaká kríza, ako herné konzoly Playstation 5, vnútorne sme dúfali, že sa nás to veľmi nedotkne. Prvé dôsledky nedostatku čipsetov pociťujeme už teraz, kedy Xiaomi nemá dostatok procesorov Snapdragon 888 pre herný smartfón Black Shark 4 Pro. Jeho nedostatok sa však dotkne i nášho globálneho regiónu, informuje portál Xiaomiadictos.com.

Black Shark 4 Pro: Nedostupný

Nápis nedostupný visí v Číne takmer vo všetkých eshopoch pri smartfóne Black Shark 4 Pro. Nedostatok čipsetov riadne znepríjemnil spoločnosti predaj dostupných herných smartfónov, ktoré sa na trhu nestihli ani poriadne ohriať. Táto nedostupnosť by mohla spôsobiť, že globálne uvedenie smartfónov by nastalo oveľa neskôr, ako sme čakali. Zákazníci v Európe si teda ešte na svoju hernú novinku ešte chvíľu počkajú, čo nahráva konkurentom ako napríklad spoločnostiam Asus a Lenovo.

Nastane zvýšenie ceny?

Čipsety od Qualcommu sú v nedohľadne a i keď sa ich nedostatok odhadoval na približne 30 týždňov, teraz to vyzerá na oveľa dlhšiu dobu. Toľko si Xiaomi však nemôže dovoliť a obrovské straty v predajoch by mohla rapídne zdvihnúť cenu modelov, ako tomu bolo aj u herných konzol. CEO divízie Black Shark ohlásil, že intenzívne pracujú na odstránení problému, zvýšenie ceny však nevylúčil a budúce zariadenia by sa mohli uviezť za zvýšenú cenu.

Môže výpadok ovplyvniť i ďalšie modely?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Kríza sa už ťahá pomerne dlho a pomyselné svetlo na konci tunela zatiaľ nevidíme. 5G čipsety sú nedostatkovým tovarom a kríza pravdepodobne postihne i ostatné modely, ktoré boli uvedené už s vlajkovým Snapdragon 888. Stále však dúfame v zlepšenie situácie a tiež v kreativitu Xiaomi. Krízu plánuje vyriešiť po svojom, už teraz vieme o rozšírení spolupráce so spoločnosťou Mediatek, ktorú kríza zatiaľ nepostihla. V pláne je i vlastná alternatíva procesorov, na ktorej už usilovne pracuje spolu so spoločnosťami OPPO a Unisoc.

Ako to však bude ďalej ukážu najbližšie mesiace. Tešili ste sa na hernú novinku alebo vás nechala chladnou? Podeľte sa s nami v komentároch.

Mohlo by vás tiež zaujímať