Prinesie Android 14 hovory cez satelitnú technológiu?
Zdroj: Unsplash (Spacejoy), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Revolúcia už na budúci rok? Dajte „zbohom“ signálu, Android 14 môže prekvapiť touto novinkou!

Objavujú sa náznaky toho, že nadchádzajúca verzia operačného systému Android implementuje satelitnú technológiu. Čo to znamená pre užívateľov?

Čím lepšie smartfóny, tým je toho menej, čo nás skutočne dokáže ohromiť. Vyššie rozlíšenie, väčšia pamäť či rýchlejší procesor sú síce fajn, no každý rok je to o tom istom a na skutočne revolučnú zmenu treba čakať.

Možno už však nebudeme musieť čakať dlho, aspoň tak tvrdí portál Gearrice. Podľa informácií by mohla s príchodom Android 14 prísť inovácia, ktorá povedie k úplne novému štandardu – v tomto prípade hovorom aj bez signálu. Hoci zatiaľ nie je isté, či sa táto revolučná funkcia objaví v nasledujúcej verzii Androidu alebo nie, čo-to prezrádza aj Hiroshi Lockheimer, senior viceprezident pre platformy a ekosystémy v spoločnosti Google.

V nedávnom príspevku na Twitteri naznačoval, že technologický gigant usilovne pracuje na zavedení satelitnej technológie do všetkých smartfónov, bežiacich na operačnom systéme Android. Prepojenie hovoru prostredníctvom satelitnej technológie znamená, že si budeme môcť zavolať odkiaľkoľvek, aj bez signálu.

Stihne to Google do vydania „štrnástky“?

Lockheimer zatiaľ veľa prezrádzať nechce a jazyk za zubami drží aj Google. Jediné, čo je o novinke známe je to, že by sa mala objaviť už v nasledujúcej verzii Androidu. Otázkou ostáva, či sa im to naozaj podarí, no zároveň aj to, ako sa k tejto vymoženosti postavia spoločnosti, ako napríklad Xiaomi. Je možné, že si túto funkciu vyhradia len pre zariadenia vyššej triedy, napríklad Xiaomi 13 Pro.

Pre nás užívateľov sú to však dobré správy. Android 14 by nám mohol umožniť komunikovať aj v tých najkomplikovanejších situáciách, kedy sa na signál mobilných operátorov spoľahnúť nemôžeme. Zároveň sa predpokladá, že by mohlo využitie satelitných technológií priniesť ešte rýchlejšie prepojenie s druhou stranou.

Veľa informácií o vypustení Android 14 Google neprináša, no ako už býva zvykom, nová verzia prichádza po ukončení beta programu tej predchádzajúcej. Google sa snaží vydávať veľké aktualizácie ročne a beta program Android 13 sa končí v marci budúceho roka. V tomto prípade sa otvára možnosť, že by sme mohli „štrnástku“ uvidieť už v apríli 2023.

V tomto prípade ukazuje spoločnosť Google nový trend. Pôvodne malo beta testovanie Android 13 trvať o čosi dlhšie, presnejšie do júna budúceho roka. Skracovanie beta programu môže znamenať, že beta program Androidu 14 pobeží spolu s betou predchádzajúcej verzie. Teda ak sa potvrdí vydanie systému v apríli.

Pôvodne sa nepočítalo so žiadnymi výraznejšími zmenami, Android je už sám o sebe pomerne vyspelý operačný systém. S novinkou v podobe satelitných hovorov umožňujúcich nám spojenie aj bez pokrytia operátorom Google „rozvíril vody“ a rozhodne sme zvedaví, či sa techgigantovi podarí túto funkciu implementovať a v akej podobe sa do našich smartfónov dostane.

Mohlo by vás tiež zaujímať