Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (Alejandro Morgado)

Výber Xiaomi smartfónu: Na aké parametre pozerať pri kúpe nového zariadenia?

Vyberanie si nového smartfónu dokáže mnohých pekne potrápiť. Na trhu je obrovský výber, a preto mnohí radšej využívajú svoj starší smartfón, kým naposledy nevydýchne. Na čo si však dávať pozor pri kúpe nového smartfónu? A oplatí sa nákup vášho Xiaomi „z druhej ruky“? Pozrite sa na prehľad toho najhlavnejšieho, čoho sa vyvarovať pri výmene svojho smartfónu!

Výber triedy smartfónu

Xiaomi? Redmi? Alebo Poco? Každé jeho označenie smartfónu má svoj význam a ak pre seba hľadáte ideálny smartfón, musíte myslieť na to, čo od neho očakávate. Zatiaľ čo spoločnosť Redmi sa s modelovým radom Redmi sústreďuje na najlacnejšie smartfóny s najnižšou výbavou, modelový rad Redmi Note produkuje smartfóny zo strednej či vyššej strednej triedy so stále dobrou cenou.

Vyššou generáciou smartfónov je Poco. Smartfóny s označením Poco sú akýmsi prechodom od Redmi k hlavnej línii Mi a i keď v repertoári spoločnosti nájdeme aj smartfóny so slabšou výbavou, tak narazíme i na smartfóny s vlajkovými procesormi Snapdragon 870.

Originál je však len jeden a hlavná línia Mi sa venuje vlajkovým lodiam s najlepšou výbavou, a často najdlhšou systémovou podporou. S označením Mi však nájdeme i modely s prívlastkom Note či MIX, spravidla však ide vždy o najkvalitnejšie smartfóny.

Qualcomm či MediaTek?

Pri výbere smartfónu zohrá veľkú úlohu i čipset. Čím výkonnejší čipset, tým svižnejší smartfón s možnosťou lepšej výbavy. A práve tu nájdeme výber z dvoch odvekých rivalov, čipsety od spoločnosti Qualcomm a MediaTek.

Dlhú dobu boli čipsety Qualcomm Snapdragon považované za výkonnejšie a lepšie. Svojím spôsobom to platí i dnes, cena smartfónov však so Snapdragonom v tele je spravidla vyššia. Základné pravidlo pri výbere smartfónu so Snapdragonom je nasledovné: čím vyššie číslo, tým lepšie.

Základná najnižšia séria smartfónov má v sebe čipsety s označením Snapdragon 4xx, o niečo lepšie sú na tom Snapdragon 6xx. Vyššiu strednú triedu nájdeme so Snapdragonom 7xx a vlajkové modely majú dnes spravidla čipset Snapdragon 888 či Snapdragon 870.

V rámci úspory však Xiaomi siaha i po čipsetoch od MediaTeku. Častokrát sú veľmi výkonné, na výkony Snapdragonov sa však nedoťahujú. Zatiaľ čo čipsety s označením MediaTek Helio ponúkajú 4G konektivitu, v nových MediaTek Dimensity nájdeme i rozširujúce sa 5G.

Systém

Najnovšie smartfóny dnes disponujú systémom Android 11, prípadne Android 10. Xiaomi však upravuje systém vlastnou nadstavbou MIUI, ktorej najnovšia verzia má označenie 12, prípadne 12.5. Smartfóny od dcérskej spoločnosti Poco majú však svoju nadstavbu upravenú a čoskoro plánujú prechod na nový Poco UI.

Kamera, nabíjanie a pamäť

Poslednými dôležitými parametrami sú kamera, nabíjanie a pamäť. Ide však o naozaj subjektívne vlastnosti, pretože každý využíva svoj smartfón na iné účely. Mýtom však v dnešnej dobe je, že čím viac snímačov kamery a megapixelov, tým lepšie fotky. Toto už dnes naozaj neplatí a smartfóny od Xiaomi sú v oblasti kvality fotografií optimalizované už spomínanou nadstavbou MIUI.

Nabíjanie a batéria je kategória sama o sebe. Niekto preferuje vyššiu kapacitu batérie, iný rýchlejšie nabíjanie. V konečnom výsledku však výjdu narovnako, pretože vyššia kapacita batérie u Xiaomi býva kompenzovaná práve pomalším nabíjaním a zasa menšiu kapacitu batérie Xiaomi kompenzuje rýchlejším nabíjaním.

V otázke internej pamäte ide o osobnú preferenciu. Ak sa však máme pozrieť na hodnotu RAM, tak dnešným štandardom je 6GB. Slabšie smartfóny disponujú 4GB pamäte RAM, prípadne menej. Ak však chceme už slušnejší výkon, 6GB by pre nás malo byť východiskom.

Nákup z druhej ruky

Zvyšujúce sa ceny smartfónov mnohých nútia zájsť na internetové bazáry a kúpiť si už používaný smartfón. Oplatí sa to však? Xiaomi je spoločnosť, ktorá produkuje mnoho lacnejších smartfónov s cenou okolo 100€, ktoré na bazároch majú spravidla prehnanú cenu. Ak však ide o vlajkovú loď a nemienite na smartfón minúť celú svoju výplatu, jeho kúpa od druhej osoby môže byť výhodnou. Treba si však dávať pozor na rôznych podvodníkov a smartfón si poriadne preskúšať.

Kupovali ste v poslednej dobe nový smartfón? Alebo patríte medzi tých, ktorí ho využívajú až do úplného konca? Pochváľte sa nám v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať